tel: +48 790 331 828 / [email protected]

KULTURA

Wieczór Kazachski w Krakowie (2015 r.)

 

W dniu 9 grudnia 2015 r. zorganizowaliśmy wieczór z Kazachstanem, który pozwolił zrozumieć złożoność i fascynującą wielokulturowość tego kraju, a także przybliżył życie codzienne kazachstańskich Polaków. Wydarzenie koordynowała Agnieszka Słomian.

Informacje o projekcie „Polaka z Kazachem rozmowy” – Agnieszka Słomian opowiedziała o projektach dotyczących Kazachstanu, które IWI zrealizowało od 2013 roku. Miały one nie tylko przybliżyć Polakom ten fascynujący kraj, wzmocnić działalność organizacji polonijnych, ale także wspomóc rozwój społeczeństwa kazachstańskiego.

Autostopem przez Kazachstan – „Ekstremalny” – tak jednym słowem określiła Kazachstan Magda Krzemińska po miesięcznej, letniej podróży autostopem. Wszystkie jej wrażenia i refleksje zostały zawarte w prelekcji o Kazachach, niekończących się stepach, zabójczej temperaturze oraz nieposkromionej przyrodzie.

Ogólne informacje o Kazachstanie – W swojej prezentacji Adina Duisembieva przedstawiła ogólne informacje dotyczące historii kraju, rozwoju gospodarczego na przestrzeni ostatnich lat oraz współczesnej polityki państwa.

Różnorodność etniczna i kulturowa w Kazachstanie – Michał Kuryłowicz opowiedział o najbardziej zróżnicowanym etnicznie oraz religijnie kraju w Azji Centralnej, gdzie Kazachowie stanowią nieco ponad połowę jego mieszkańców, a obok nich żyją inne narody: Rosjanie, Ukraińcy, Polacy, Niemcy, Uzbecy czy Ujgurzy.

Młodzież polska w Kazachstanie i jej perspektywy – Anastazja Wołkowa opowiedziała jak wygląda system edukacji młodzieży polskiego pochodzenia w Kazachstanie, jakie możliwości nauki języka polskiego posiadają młode osoby oraz jakie są perspektywy studiowania w Polsce.

Rodzina z Kazachstanu w polskiej społeczności lokalnej – Podczas referatu Aleksandra Gancarz omówiła czynniki warunkujące relacje repatriantów i ich rodzin ze społecznościami lokalnymi oraz przedstawiła przykłady adaptacji i historie rodzin z Kazachstanu, które osiedliły się w małych miejscowościach Dolnego i Górnego Śląska oraz Śląska Opolskiego.

Działalność organizacji polonijnych w Kazachstanie – Agnieszka Słomian opowiedziała o badaniach terenowych, które przeprowadziła w 2014 i 2015 roku wśród liderów i aktywistów organizacji polonijnych w Kazachstanie. Sposób działania, struktura, możliwości i perspektywy tych organizacji znacznie różnią się od polskiego wyobrażenia o funkcjonowaniu organizacji pozarządowej.

Reportaż filmowy o Polakach w Kazachstanie – Materiał nagrany przez Tomasza Mazurka podczas badań terenowych w 2015 roku posłużył jako baza do filmu, w którym twórca stara się przedstawić rzeczywisty obraz współczesnej sytuacji Polaków w Kazachstanie, ich problemów i wyzwań, ale także sukcesów w podtrzymywaniu tożsamości w modernizującym się państwie.

 

Dzień Kazachski w Krakowie (2013 r.)

 

W malowniczym Podgórzu przy ul. Krasickiego 18 w dniu 17 grudnia 2013 r. zorganizowaliśmy Dzień Kazachski we współpracy z Ambasadą Republiki Kazachstanu i Kinokawiarnią KIKA. Odbyły się warsztaty rękodzieła, degustacja tradycyjnej kuchni, warsztaty o tradycjach i kulturze kazachskiej, prelekcja o kazachstańskich Polakach, dyskusja na temat polityki etnokulturalnej oraz warsztaty taneczne. Uczestnicy obejrzeli także film „Bajkonur”. Wydarzenie koordynowała Agnieszka Słomian.

Poznaj Kazachstan: tradycja i kultura kazachska – Na warsztatach Agnieszki Słomian uczestnicy zagłębili się w świat tradycyjnej obrzędowości ślubnej oraz symboliki związanej z wychowaniem dziecka. Dowiedzieli się między innymi, jaką rolę odgrywają swatowie i wypłata kałymu oraz dlaczego rocznemu dziecku przecina się kolorowy sznurek zawiązany na jego nogach.

Bajki z kazachskich stepów – W magiczny świat bajek i baśni z Kazachstanu wprowadziła najmłodszych uczestników Marlena Chudzio. Oprócz słuchania opowiadań, mogli oni namalować to co zobaczyli oczyma swojej wyobraźni. Odbyły się także gry i zabawy dla dzieci.

Muzyka kazachska i taniec – Spotkanie z Anną Krasnovą rozpoczął wykład na temat specyfiki muzyki i tańca kazachskiego, odbyła się także prezentacja tradycyjnych dla Kazachstanu instrumentów muzycznych. Następnie przy dźwiękach muzyki kazachskiej można było nauczyć się podstawowych kroków tańców kazachskich.

Polonia w Kazachstanie – Wieloletnia nauczycielka języka polskiego w Ałmaty – Marta Zielińska – opowiedziała o historii deportacji Polaków do Kazachstanu, ważnych „polskich” miejscach na mapie Kazachstanu, działalności organizacji polonijnych, współczesnym życiu Polaków oraz pracy nauczyciela w polskiej klasie.

Warsztaty rękodzielnicze – Na warsztatach prowadzonych przez Dorotę Streszewską uczestnicy dowiedzieli się jak z materiałów dostępnych w każdym domu stworzyć mini-jurtę jako pudełeczko na prezent, ozdoby choinkowe w stylu kazachskim oraz jak rysować ornament kazachski.

Kuchnia kazachska – O kazachskiej kuchni narodowej, jej historii, osobliwościach i różnorodności opowiedziała Anastasia Dobrynina. Odbyła się również degustacja płowu, baursaków i samsy. Uczestnicy otrzymali także mini-książkę kucharską z podstawowymi przepisami.

Kazachstański model polityki etnokulturalnej – Z udziałem przedstawiciela Ambasady Kazachstanu – Denisa Yessentayeva odbył się wykład i dyskusja na temat modelu polityki etnokulturalnej oraz tolerancji w wieloetnicznym społeczeństwie Kazachstanu, który zamieszkuje ponad 120 narodowości. Spotkanie moderowała Agnieszka Słomian.

Pokaz filmu „Miłość z księżyca” („Bajkonur”) – Na koniec dnia w kinie KIKA można było obejrzeć produkcję niemiecko-rosyjsko-kazachstańską z 2011 roku o życiu mieszkańców wioski znajdującej się obok Kosmodromu.

Konkurs wiedzy o Kazachstanie – Przez cały dzień uczestnicy wydarzenia mogli odpowiadać na pytania dotyczące Republiki Kazachstanu. Zwycięzcy otrzymali książki: „Polscy piewcy Kazachstanu” R. Badowskiego, „Kyz Żibek – kazachski poemat narodowy” oraz „Gliniana księga” O. Sulejmenowa.

Wystawa fotografii „Polaka z Kazachem rozmowy” –Dniu Kazachskiemu towarzyszyła wystawa z podróży po Kazachstanie nagrodzonych prac w konkursie fotograficznym organizowanym przez IWI.

 

Dzień Kazachski w Częstochowie (2013 r.)

 

W ramach „Etno Gaude Mater”, 28 kwietnia 2013 r. w Częstochowie współorganizowaliśmy Dzień Kazachski. Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w wykładach, grze symulacyjnej, pokazach filmów, degustacji tradycyjnej kuchni, warsztatach rękodzieła oraz warsztatach tanecznych. Na Placu Biegańskiego została postawiona jurta – jeden z najważniejszych elementów kultury Kazachstanu. Patronat honorowy objął ówczesny Ambasador Republiki Kazachstanu w Polsce Yerik Utembayev. Wydarzenie koordynowała Agnieszka Słomian.

Poznaj Kazachstan: kraj, ludzie, turystyka – Oficjalne otwarcie imprezy przez Askara Abdrakhmanova z Ambasady Kazachstanu miało miejsce w Muzeum Częstochowskim w Ratuszu – podkreślił on wagę polsko-kazachstańskich relacji. Podczas prelekcji multimedialnej Nikita Galenchenko zaprezentował ogólne informacje geograficzne o Kazachstanie, narodach zamieszkujących ten kraj, jego historii, ustroju politycznym, gospodarce i przyrodzie.

Kazachska jurta, strój i ornament – W jurcie Luiza Banach zapoznała uczestników z symboliką i tradycyjną obrzędowością związaną z jurtą kazachską, rękodzielnictwem ludowym oraz tradycyjną biżuterią kobiecą. Po prezentacji odbyły się warsztaty prowadzone przez Dorotę Streszewską, podczas których uczestnicy dowiedzieli się jak haftować i rysować ornament kazachski oraz jak stworzyć mini-jurtę z materiałów dostępnych w każdym domu.

Bajki z kazachskich stepów – Bajkoczytacz Bartosz Ignacy Wrona oraz instrumentalista Bartosz Kazek zaprosili zarówno dzieci jak i dorosłych w magiczny świat baśni z Kazachstanu. Pojawiły się w nich piękne kobiety i śmiali jeźdźcy, rozumne zwierzęta i zdradliwe peri, okazałe pałace i biedne wsie. Opowieściom towarzyszyły czarodziejskie dźwięki instrumentów perkusyjnych.

Ślub po kazachsku – Gra symulacyjna przeprowadzona przez Agnieszkę Słomian i Tomasza Mazurka wprowadziła jej uczestników w realia kazachskich obrzędów ślubnych takich jak oficjalne swatanie, wypłata kałymu czy rytuały w domu pana i panny młodej. Naśladowanie i odgrywanie ceremonii, oryginalne rekwizyty i stroje, nauka znaczących słów – wszystko to pozwoliło graczom wczuć się w rolę zarówno państwa młodych, jak i reszty rodziny.

Kuchnia kazachska – Spotkanie z Nadią Seyfetdinovą było okazją do zapoznania się z kazachską kuchnią narodową, jej historią i osobliwościami. Odbyła się degustacja słynnych baursaków, samsy i mantów. Stworzyliśmy także mini-książkę kucharską z przepisami tradycyjnych kazachskich potraw.

Muzyka kazachska i taniec – Anna Krasnova omówiła specyfikę muzyki i tańca kazachskiego oraz zaprezentowała tradycyjne dla Kazachstanu instrumenty muzyczne. Następnie podczas warsztatów tańca, przy dźwiękach muzyki kazachskiej uczestnicy uczyli się podstawowych kroków tańców kazachskich.

Projekcje filmów – Wieczorem w jurcie można było zobaczyć filmy: „Nomad” (reż. Ivan Passer, Sergey Bodrov, 2005), przedstawiający historię koczowniczego narodu kazachskiego, oraz „Prezent dla Stalina” (reż. Rustem Abdraszew, 2008) opowiadający losy osób deportowanych do Kazachstanu.

Wystawy fotografii – Wydarzeniu towarzyszyły wystawy: „Kazachstan: krajobrazy i miasta” – przedstawiająca współczesną przestrzeń kraju, zarówno architekturę nowoczesnych miast, jak i przyrodę (ekspozycja udostępniona przez Ambasadę Kazachstanu) oraz „Polaka z Kazachem rozmowy” – zdjęcia z podróży po Kazachstanie nagrodzone w konkursie fotograficznym organizowanym przez IWI.

Kilkuminutowa relacja z wydarzenia w Telewizji Orion w Częstochowie TUTAJ

 

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”